
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 33.5 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 785
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48799
Ext.Price$0.48799
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48799 | $0.48799 |
| 10 | $0.41672 | $4.16720 |
| 25 | $0.39477 | $9.86925 |
| 50 | $0.37397 | $18.69850 |
| 100 | $0.35427 | $35.42700 |
| 300 | $0.33467 | $100.40100 |
| 500 | $0.31616 | $158.08000 |
| 1000 | $0.30107 | $301.07000 |
| 3000 | $0.28445 | $853.35000 |
| 5000 | $0.26875 | $1343.75000 |
| 10000 | $0.26435 | $2643.50000 |
